Croaţia - România 27-21, la CM din Suedia

De AGERPRES 14 Ianuarie 2011, 21:29 Sport
Naţionala masculină de handbal a României a fost învinsă vineri seara de formaţia Croaţiei cu scorul de 27-21 (11-13), la Malmö, într-un meci din Grupa C a Campionatului Mondial din Suedia (13-30 ianuarie). România a pierdut onorabil în condiţiile diferenţei clare de valoare dintre cele două formaţii, fiind surpriza competiţiei timp de o repriză.

Tricolorii au început neaşteptat de bine, au deschis scorul, au ratat un 7 metri (Ghionea) şi au condus cu 3-0 (min. 9), 5-1 (13) şi 6-2 (16). Croaţia a marcat primul gol abia după nouă minute, dar a revenit în joc după trei reuşite consecutive, 6-5 (18). România a continuat să rămână la cârma jocului, cu un joc bun de apărare, condusă de portarul Mihai Popescu, şi în ciuda unor nesincronizări în atac. Echipa lui Vasile Stângă a condus cu 8-6 (20), 11-8 (25) şi a intrat la pauză cu avantaj de două goluri, 13-11.

În partea secundă, România a ajuns la 14-11 (31), după care croaţii au punctat de patru ori la rând şi au condus în premieră în minutul 36, cu 15-14. Vicecampioana mondială a luat jocul pe cont propriu şi s-a desprins decisiv apoi, câştigând la o diferenţă de 6 goluri.

Croaţia este dublă campioană olimpică (1996, 2004), campioană mondială (2003), vicecampioană mondială (1995, 2005, 2009), vicecampioană europeană (2008, 2010). Croaţia a învins România cu 34-22, în octombrie, la Karlovac, în preliminariile CE 2012.

La Malmö Arena au evoluat echipele:

Croaţia: Mirko Allilovic - Manuel Strlek (8 goluri), Ivano Balic (4), Tonci Valcic (2), Igor Vori (2), Blazenko Lackovic (2), Denis Buntic (2), Drago Vukovic (3), Ivan Nincevic, Jakov Gojun, Vedran Zrnic (4), Zeljko Musa. Antrenor: Slavko Goluza.

România: Mihai Popescu, Ionuţ Ciobanu - Alexandru Sabou, Gabriel Florea (5 goluri), Alexandru Stamate (7), Alexandru Şimicu (1), Cristian Fenici (2), Daniel Mureşan (1), Rareş Jurcă (1), Marius Sadoveac (1), Marius Novanc (1), Dan Savenco, Valentin Ghionea (2), Laurenţiu Toma, Ionuţ Georgescu. Antrenor: Vasile Stângă.

România va juca următorul meci cu Danemarca, duminică, de la ora 21,15.

Autor AGERPRES 14 Ianuarie 2011, 21:29 Sport