Distincţie naţională pentru elevii Colegiului „Panait Istrati”

De Ionel Lazarică 28 Noiembrie 2014, 08:28 Invatamant

Salnul de inventica - echipa colegiului Panait Istrati

Ministerul Tineretului şi Sportului a organizat în perioada 19 – 23 noiembrie 2014, la Complexul Expoziţional Romexpo, Bucureşti, cea de-a XII-a ediţie a „Salonului Naţional de Inventică şi Creaţie Ştiinţifică pentru Tineret”.

În context, elevi de la Colegiul Tehnic ,,Panait Istrati”,respectiv Andrei Beciug- clasa a IX-a, Marius Gămulescu- clasa a XI-a şi Silviu Comănescu – clasa a XII-a au obţinut,graţie eforturilor constante, desfăşurate sub coordonarea profesorilor instructori,o importantă distincţie,având în vedere valoarea participanţilor şi a lucrărilor, respectiv o menţiune la secţiunea Tehnologii ale viitorului cu lucrarea ,,Roboţelul salvator” în cadrul Concursului de inventică şi creaţie ştiinţifică pentru tineret.

robot facut la Panait Istrati BrailaRobot brailean facut la Istrati Robot cu care colegiul Panait Istrati din Braila a luat premiu

Salonul s-a desfăşurat în cadrul Târgului Internaţional „Gaudeamus - Carte de învăţătură”. Cu această ocazie au avut loc expoziţii de invenţii şi idei, vernisaje, conferinţe,  mese rotunde şi dezbateri pe diferite domenii ale educaţiei, culturii şi ştiinţei, ale economiei creative. Au participat tineri, cu vârste între 14 şi 35 de ani, din toată ţara, care au o orientare spre o societate bazată pe cunoaştere şi dezvoltare. Aceştia şi-au expus lucrările în cadrul unui concurs de invenţii şi creaţii organizat pe trei secţiuni: ştiinţe aplicate, tehnologia informaţiei şi tehnologii ale viitorului.

elevi de la Panait Istrati cu premiul pentru roboticaAndrei Beciug, Cosmin Caterov, Roland Odagiu, Ionut Dumitriu, Marius Gamulescu, Viorel Hoanca, Mihai Sacara, Silviu Comanescu, Danut Nedelcu

La Colegiul Tehnic ,,Panait Istrati”,din oraşul nostru, în cadrul cercului de robotică,organizat şi coordonat de prof. Panait Gabriela,nouă elevi (Andrei Beciug, Cosmin Caterov, Roland Odagiu, Ionut Dumitriu, Marius Gamulescu, Viorel Hoanca, Mihai Sacara, Silviu Comanescu, Danut Nedelcu) învaţă să construiască şi să programeze roboţi cu ajutorul echipamentelor Lego Mindstorms.

Această activitate le oferă tinerilor posibilitatea de a aplica cunoştinţele teoretice într-un context nonformal, extinde şi îmbunătăţeşte procesul de învăţare, le dezvoltă creativitatea şi abilităţile practice,fapt ce a ieşit în evidenţă cu ocazia concursurilor la care au participat,de-a lungul timpului.

„Sunt mândră de elevii liceului nostru,care au participat la etapele regionale şi naţionale ale Olimpiadei de robotică educaţională World Robot OlympiadTM desfăşurate în 2013 şi 2014 şi care,prin muncă şi dăruire,sub coordonarea profesorilor instructori,au contribuit în mare măsură la ridicarea prestigiului instituţiei noastre”-ne-a declarat prof. Adelina Bardă,directorul Colegiului Tehnic „Panait Istrati”.

 

Autor Ionel Lazarică 28 Noiembrie 2014, 08:28 Invatamant
Scrie un comentariu

Comentarii

Nu exista inca comentarii!

Nu exista inca comentarii, dar poti fi primul care comenteaza acest articol.

Scrie un comentariu
Vezi toate comentariile

Scrie un comentariu

Adresa ta de e-mail nu va fi facuta publica.
Campurile marcate cu * sunt obligatorii