Viorica Mosescu : Fiecare profesor este o valoare care trebuie convertita in alte valori

De Virgil Andronescu 20 Septembrie 2011, 21:49 Interviu
Reporter: Doamana director, Viorica Mosescu, va rog sa-mi spunti ce insemnatate a avut ziua de 12 septembrie a acestui an pentru toti cei implicati in inceputul noului an scolar ?
Director Colegiul ,,Ghe.M.Murgoci’’, Viorica Mosescu : Pentru noi toti, ziua de la mijlocul lunii septembrie, este o zi aparte, este o zi care ne da fiori si emotii. Le traim ca actuali sau fosti elevi, ca parinti sau bunici. Este, prin traditie, ziua inceperii anului scolar. Inceputul unui nou an scolar, marcat si de inceputul toamnei reprezinta un moment deosebit, nu numai pentru tineretul scolar, ci si pentru parintii si dascalii lor. 12 septembrie 2011, reprezinta pentru noi toti, elevi, parinti, cadre didactice, comunitate locala, o zi asteptata, o zi incarcata cu multa emotie, prilej de reintalnire cu bucurie si speranta.

Rep.: Spuneti-mi cateva dintre rezultatele obtinute de elevii colegiului la diversele concursuri la care au participat dar si la examenul de bacalaureat de abia incheiat.
Dir. Viorica Mosescu : Doresc sa fac o scurta si succinta evaluare a rezultatelor obtinute in anul scolar trecut si nu as vrea sa amintesc aici decat rezultatele foarte bune obtinute de elevii Colegiului ,,Murgoci’’ la olimpiade si concursuri scolare, dar si la examenele de bacalaureat si admitere: 203 premii la etapa judeteana a olimpiadelor pe discipline, din care 29 de premii I, 29 premii II, 50 premii III, 95 mentiuni ; 39 de elevi au participat la faza nationala, unde au obtinut : 3 premii I, 3 premii II, 1 premiu III, 9 mentiuni, 2 premii speciale ; la concursurile scolare, au participat 130 de elevi unde s-au obtinut la etapele interjudetene si nationale 20 de premii I, 27 premii II, 29 premii III, 55 mentiuni, 1 premiu special.

Rep : Ceva special, despre Colegiul ,,Murgoci’’, ne puteti spune ?
Dir. Viorica Mosescu : Colegiul ,,Murgoci’’ este un centru acreditat pentru sustinerea examenelor ,,Cambridge’’ si E.C.D.L. In anul scolar 2010-2011, s-au inscris 120 de elevi pentru obtinerea certificatului ,,Cambridge’’ si 138 pentru obtinerea certificatului E.C.D.L., care speram sa le asigure o deschidere catre Europa si intreaga lume.

Rep : Care este deschiderea colegiului dumneavoastra si ce parteneri are acesta, daca are, cu institutii publice sau private din judet si din tara ?
Dir. Viorica Mosescu : Relatiile dintre Colegiul nostru si alti parteneri : teatrul ,,Maria Filotti’’, asociatii non-guvernamentale, Politia,Pompierii,Directia de sanatate, universitatea ,,Brancoveanu’’, ,,Dunarea de Jos’’. Agentia A.N.A. etc,si anul trecut ne-am bucurat de sprijinul lor si am organizat multe activitati interesante.

Rep : Sunt multe licee si colegii din Romania care au parteneriate sigure, solide si de durata cu institutii de invatamant din strainatate, va rog sa imi spuneti daca aveti asemenea parteneriate si cu cine.
Dir. Viorica Mosescu :Sa nu uitam de parteneriatul dintre Colegiile ,,Saint Pierre’’din Courpiere- Franta si ,,Murgoci’’ din Braila care a ajuns la cel de –al 17-lea an de activitate.

Rep : In ce constau relatiile la care faceti referire?
Dir.Viorica Mosescu : De exemplu, in perioada 2-7 mai 2011, au venit din Franta intr-un schimb de experienta 4 elevi si 2 profesori.

Rep : Veti mai continua… ?
Dir. Viorica Mosescu : Suntem siguri ca acest schimb va fi continuat si chiar extins prin implicarea mai multor elevi si profesori.

Rep : Cum a decurs, in linii mari, examenul de bacalaureat de anul acesta, la Colegiul ,,Murgoci’’, stiut fiind faptul ca a fost unul supravegheat ,,la sange’’, la nivel national si chiar pe fiecare judet in parte, rezultatele fiind dezastruoase?
Dir. Viorica Mosescu : Pentru examenul de bacalaureat, sesiunea 2011 au fost inscrisi 176 de candidati, toti reusiti. Firezar Codarla Emanuela si Hornet Alina au obtinut media 10. Admiterea in clasa a IX-a. Suntem bucurosi ca cei mai buni absolventi ai claselor a VIII-a au decis sa-si continue studiile in Colegiul ,,Murgoci’. Mediile de admitere au fost foarte mari la toate specializarile, cea mai mare medie fiind de 10, la profil real, specializarea matematica-informatica, bilingv limba engleza iar ultima medie de 9.75 la acelasi profil, a permis Colegiului National ,,Ghe.M.Murgoci’’ din Braila sa ocupe pozitia 13 in clasamentul realizat de Minister a primelor 50 de specializari din tara. Felicit toti elevii pentru clipele de incantare si bucurie pe care ni le-au oferit obtinand aceste performante!

Rep : Acum, dupa inceperea noului an scolar, va rog sa adresati cateva cuvinte tuturor celor implicati in actul educational.
Dr. Viorica Mosescu : Toti cei care suntem implicati in educarea tinerilor, cu un mare potential, prin multa munca si efort personal sustinut au posibilitatea de a valorifica acest potential. Dragi elevi, credeti sincer in ideile voastre, nu va multumiti cu putin, folositi-va inteligenta si actionati pentru viitorul vostru, intr-un mediu educational din ce in ce mai concurential si puternic, facand astfel sa creasca renumele colegiului nostru in tara cat si in strainatate, prin meritele fiecaruia dintre voi. Mesasjul catre parinti e unul de incredere si daruire pentru binele copiilor, pentru ca acestia sa obtina rezultate foarte bune la invatatura. Atingerea performantei scolare este cel mai important obiectiv dar fara a neglija pregatirea de cultura generala.

Rep : Colegiul ,,Ghe.M.Murgoci’’, dupa rezultatele obtinute, expuse de dumneavoastra, are un colectiv pedagogic de exceptie. Care sunt principiile dupa care se ghideaza aceste cadre profesorale ? 
Dir. Viorica Mosescu : Dezideratele colectivului de cadre didactice  sunt ca elevii colegiului nostru sa devina oameni cu o buna educatie, cu o cultura generala solida, si buni profesionisti in acelasi timp. Performanta scolara exprima calitatea profesorilor, acolo unde exista performanta exista profesori foarte buni iar astazi performanta inseamna performanta internationala. Educatia trebuie sa fie centrata pe elev, pe nevoile si particularitatile fiecaruia, pentru ca trebuie sa avem absolventi cu capacitati reale de adaptare la schimbari, pastrand insas scara valorilor morale si etice. Fiecare profesor este o valoare care trebuie convertita in alte valori, munca fiecarui profesor influenteaza destine, schimba mentalitati, creeaza si dezvolta aptitudini, valori si comportamente pozitive, determina in buna masura modul in care tinerii se vor raporta la viata pe tot parcursul lor viitor. Numai asa este posibil ca educatia sa fie repusa in drepturile sale firesti, dascalilor sa li se acorde cinstea si locul ce li se cuvin in scoala si societate, institutiile educatiei si scoala sa fie respectate, sa se materializeze convingerea ca intrarea Romaniei in societatea cunoasterii nu se poate face decat prin educatie.

Rep : La deschiderea anului scolar au participat, pe langa profesori, elevi si parinti, si oameni importanti din administratie, reprezentanti ai comunitati locale. Cum ati conlucrat cu acestia si spre ce tindeti in anul scolar care de-abia a inceput?
Dir.Viorica Mosescu : Si in acest an scolar imi exprim increderea si dorinata de a conlucra si mai bine cu beneficiarul direct al sistemului educational, comunitatea locala de care apartinem. Dupa cum e si firesc, scoala apartine comunitatii iar comunitatea trebuie sa-si asume responsasbilitatea in administrarea unitatilor de invatamant.

Rep :  Doamna director Viorica Mosescu, va multumesc pentru amabilitatea de a-mi acorda acest interviu si va rog sa adresati un ultim cuvant celor care trebuie sa asigure, alaturi de dumneavoastra, bunul mers al actului educational din institutia pe care u pricepere si daruire  o conduceti.
Dir. Viorica Mosescu : Invatamantul romanesc are nevoie de profesori, parinti, administratie locala, inspectorat, minister, fundatii si institutii publice, investitori,etc. Multumesc pentru sprijin si colaborare primariei municipiului Braila si inspectoratului scolar si partenerilor cu care am organizat diverse activitati.

 

Autor Virgil Andronescu 20 Septembrie 2011, 21:49 Interviu
Scrie un comentariu

Comentarii

Nu exista inca comentarii!

Nu exista inca comentarii, dar poti fi primul care comenteaza acest articol.

Scrie un comentariu
Vezi toate comentariile

Scrie un comentariu

Adresa ta de e-mail nu va fi facuta publica.
Campurile marcate cu * sunt obligatorii

 

Publicitate