Dragostea este cea mai frumoasa religie a lumii. Coordonate francofone la Liceul Teoretic Panait Cerna

De Ionel Lazarică 23 Martie 2022, 19:49 In Obiectiv Braila

 Liceul Teoretic Panait Cerna fracofonie p cerna francofonie

În spiritul celor spuse despre sacralitatea dragostei, de scriitorul francez Honore de Balzac, la Liceul Teoretic „Panait Cerna” din Brăila s-a desfaurat concursul „Tous Roumains,Tous Francophones!”, din cadrul proiectului Horizons Francophones, ediţia a IV-a. Activitatea a fost organizată de prof. Nazâru Teodorina, prof. Stefănescu Ramona si prof. Hârtopanu Diana, şi s-a desfasurat sub coordonarea prof. Picus Veronica, directorul unităţii şcolare.

Au participat 26 de elevi din următoarele unităţi şcolare: Liceul Teoretic „Panait Cerna”, Colegiul Naţional „N. Bălcescu”, Colegiul Naţional „Gh. M. Murgoci”, Colegiul National „Ana Aslan”, Colegiul Naţional Pedagogic ”D.P. Perpessicius”, Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”, Liceul Teoretic „Mihail Sebastian”, Liceul de Arte „Hariclea Darclée”.

cerna francofonie cerna francofonie

Cadrele didactice organizatoare ne-au declarat:
Liceul nostru, prin catedra de limbă franceză, a dorit să marcheze şi anul acesta sărbatoarea Francofoniei, pe data de 18 martie, printr-un proiect educaţional, “Horizons francophones”, constând într-un concurs de prezentări power point cu tematica legată de subiect. Elevi de liceu, începând de la clasa a IX-a pâna la a XII-a au participat cu bucurie ş entuziasm la acest concurs, punându-şi în valoare cunostintele de limba franceză, dar şi pe cele digitale.

Activitatea a debutat cu o prezentare a unui filmuleţ ce a imortalizat imagini din ediţiile anterioare ale proiectului, anul acesta având loc a patra ediţie, cu participarea majorităţii liceelor din Brăila. Expoziţia de desene, a fost deasemenea, foarte apreciatţ. Prin decorarea sălii de clasă cu desene realizate de elevii liceului, cu însemne şi simboluri ale francofoniei, cu informaţii şi imagini din diferite ţări francofone, de pe toate continentele, şcoala s-a îmbrăcat de sărbătoare.

Elevii participanţi au realizat proiecte cu diferite teme: istoria şi semnificaţia termenului “Francofonie”, ţări francofone, personalităţi francofone (pictori, sculptori, poeţi, oameni de ştiinţă), gastronomie, relaţii franco-române de-a lungul timpului, arhitectura Bucureţtiului în perioada de după 1900, când era denumit Micul Paris, contribuţia unor personalităţi cu origini româneşti la cultura franceză (prof. Hârtopanu Diana).

In urma concursului, elevii noştri au primit urmatoarele premii: Tetelea Andrei -XC- premiul II, Mihai Andrei -XD- premiul II, Bercaru Valentin -XII A- premiul I, Balaban Nicoleta -XID - premiul I, Ciupercă Roxana - XI D - premiul I, Dinu Mihaiţă -XE- premiul I, Mindroiu Elena –XIIC - Menţiune, Coteţ Andreea - XI A- Menţiune, Hurmuzache Andreea -XII C- Menţiune (prof. Nazâru Teodorina).

Concursul a reprezentat un veritabil evantai cultural, elevii participanţi realizând lucrări extraordinar de valoroase, iar cele mai importante dimensiuni acoperite de conceptul de francofonie au fost punctate: istorie, geografie, arta, literatura, gastronomie, cinematografie.

Prezentările realizate de către elevi au fost minuţios elaborate, informaţiile atent şi judicios selecţionate, captând interesul juriului şi al auditoriului. Elevi şi cadre didactice, deopotrivă, au petrecut o după-amiază deosebită creând o ambianţăa unicăa - un regal cultural cu limba franceză în prim plan! (prof. Stefanescu Ramona).

Activitatea dedicată francofoniei, la care au participat elevi din colegiile naţionale şi liceele teoretice ale municipiului nostru, şi-a propus să dezvolte dialogul multicultural ş să crească interesul elevilor pentru studiul limbii franceze. În acest demers ne-a sprijinit d-na inspector Aurelia Ion, care a fost şi prezentă la concurs - ne-a declarat prof. Picus Veronica, directorul unităţii şcolare.

 

Autor Ionel Lazarică 23 Martie 2022, 19:49 In Obiectiv Braila
Scrie un comentariu

Comentarii

Nu exista inca comentarii!

Nu exista inca comentarii, dar poti fi primul care comenteaza acest articol.

Scrie un comentariu
Vezi toate comentariile

Scrie un comentariu

Adresa ta de e-mail nu va fi facuta publica.
Campurile marcate cu * sunt obligatorii