Cat este taxa de timbru pentru litigii succesorale

De Frimu Ghinea 27 Septembrie 2022, 20:12 Utile

justitie

În ceea ce privește litigii privind moștenirea, trebuie să plătiți o taxă de timbru dacă doriți să vă valorificați drepturile prin intermediul instanțelor.

Daca vorbim despre taxa de timbru drept succesoral raportata la procedura partajului judiciar, OUG nr. 80/2013 le stabileste in art. 5 astfel:

(1)  Cererile in materia partajului judiciar se taxeaza astfel:

  1. a) Stabilirea bunurilor supuse impartelii – 3% din valoarea acestora;

  2. b) Stabilirea calitatii de coproprietar si stabilirea cotei parti ce se cuvine fiecarui coproprietar – 50 de lei pentru fiecare coproprietar;

  3. c) Creante pe care coproprietarii le au unii fata de altii, nascute din starea de proprietate comuna – 3% din valoare creantelor a caror recunoastere se solicita;

  4. d) Cerere de raport 3% din valoarea bunurilor a caror raportare se solicita;

  5. e) Cererea de reductiune a liberalitatilor excesive – 3% din valoarea partii de rezerva suspusa reintregirii prin reuctiunea liberalitatilor;

  6. f) Cererea de partaj propriu-zis, indiferent de modalitatea de realizare a acestuia – 3% din valoarea masei partajabile;(1,5 % pe calea medierii);

(2)  Daca cererile in materia de drepturi mostenitor prevazute de alin (1) se formuleaza in cadrul aceleiasi actiuni, acestea se taxeaza cu o singura taxa de 5% din valoarea masei partajabile.

Unde se plătește?

Conform art. 40 din OUG: 80/2013:

(1) Taxele judiciare de timbru se plătesc de debitorul taxei în numerar, prin virament sau în sistem on-line, într-un cont distinct de venituri al bugetului local "Taxe judiciare de timbru și alte taxe de timbru", al unității administrativ teritoriale în care persoana fizică are domiciliul sau reședința ori, după caz, în care persoana juridică are sediul social. Costurile operațiunilor de transfer al sumelor datorate ca taxă judiciară de timbru sunt în sarcina debitorului taxei.

(2) Dacă persoana care datorează taxa judiciară de timbru nu are nici domiciliul, nici reședința ori, după caz, sediul în România, taxa judiciară de timbru se plătește în contul bugetului local al unității administrativ teritoriale în care se află sediul instanței la care se introduce acțiunea sau cererea.”

 

 

 

Autor Frimu Ghinea 27 Septembrie 2022, 20:12 Utile
Scrie un comentariu

Comentarii

Nu exista inca comentarii!

Nu exista inca comentarii, dar poti fi primul care comenteaza acest articol.

Scrie un comentariu
Vezi toate comentariile

Scrie un comentariu

Adresa ta de e-mail nu va fi facuta publica.
Campurile marcate cu * sunt obligatorii