Medalii castigate de romance la turneul de judo Grand Slam de la Moscova

De AGERPRES 28 Mai 2012, 14:54 Sport
Sportiva română Corina Căprioriu a cucerit medalia de aur în limitele categoriei 57 kg, la turneul de judo IJF Grand Slam de la Moscova, în timp ce Alina Dumitru a luat argintul la categoria 48 kg.

Căprioriu a învins-o în finala de la 57 kg pe Janna Stankevici (Armenia), prin ippon, după ce în sferturile de finală o învinsese pe Camila Minakwa (Brazilia), prin ippon, iar în semifinale o întrecuse prin acelaşi procedeu pe rusoaica Ekaterina Valkova.

La cat. 48 kg, campioana olimpică Alina Dumitru a fost învinsă în finală de brazilianca Sarah Menezes, prin waza ari. În sferturi, Alina a trecut prin ippon de rusoaica Rada Abdrahmanova, iar în semifinale a câştigat la belgianca Charline van Snick (ippon).

Competiţia a avut premii totale de 154.000 de dolari, Căprioriu fiind recompensată cu un cec de 5.000 de dolari, iar Alina Dumitru cu 3.000 de dolari

Autor AGERPRES 28 Mai 2012, 14:54 Sport