Căprioriu şi Fâşie victorioşi la Cupa Mondială

De AGERPRES 04 Decembrie 2010, 18:38 Sport
Sportiva română Corina Căprioriu s-a impus la categoria 57 kg, iar Dan Fâşie la categoria 66 kg, la Cupa Mondială de judo de la Suwon, în Coreea de Sud.

În finala categoriei 57 kg, Căprioriu, campioana europeană, a învins-o prin waza ari pe britanica Gemma Howell. Căprioriu trecuse pe rând de Anita Angom Chanu (India), Helene Receveaux (Franţa), Zgu Guirong (China) şi Kim Jan-di (Coreea de Sud). Tot la categoria 57 kg, Andreea Chiţu s-a clasat pe locul 5.

Dan Fâşie a dispus în finala categoriei 66 kg de sud-coreeanul Cho Jun-ho, prin yuko. Fâşie îi învinsese în ordine pe Kadek Rakyanda I (Indonezia), Hwang Bo-bae (Coreea de Sud) şi pe Liu Renwang (China).

Carmen Bogdan a ocupat locul 7 la cat. 48 kg, iar Andreea Cătuna (cat. 52 kg), Daniel Brata (cat. 100 kg) şi Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg) au pierdut în primul tur.La competiţie au participat 236 de sportivi, 133 la masculin şi 103 la feminin. În clasamentul pe medalii, primul loc a fost ocupat de Coreea de Sud, cu 7 de aur, 5 de argint şi 10 de bronz, urmată de China, 2-0-2, şi România, 2-0-0

Autor AGERPRES 04 Decembrie 2010, 18:38 Sport