Dunărea Brăila merita victoria în meciul de la Kuban. Scor final Kuban - Dunărea 25-25 (13-15)

De Mihai Vintilă 17 Ianuarie 2021, 20:30 Sport

dunarea - kuban

Dunărea Brăila a scăpat printre degete victoria în deplasarea pe care a făcut-o pentru meciul de handbal feminin contând pentru EHF European League de la Kuban, în Rusia, unde a jucat duminică 17 ianuarie cu echipa din localitate.

Meciul a început bine pentru fetele noastre și din minutul 2 a început o distanțare față de rusoaice. În minutul 8 era 2-5 după golul Marinei Dimitrovic iar în minutul 11 aveam 4-8. A urmat o cădere începând cu minutul 15 și rusoaicele au început să se aproprie dar prima jumătate s-a terminat cu avantajul echipei brăilene 13-15.

A doua repriză începe furtunos pentru gazde car ereușesc să egaleze în minutul 33 dar apoi Brăila revine si ține de un avantaj de un gol până în minutul 42 când reușește o desprindere la trei goluri 19-22. Ne menținem cu avantaj până în minutul 55 și 40 de secunde. Am avut în această perioadă o mulțime de aruncări apărate de portărița noastră Elena Șerban. Faza din minutul 43 și 38 de secunde când Elena a apărat două aruncări consecutive a fost desemnată de EHF drept faza meciului.

În final vine căderea și rusoaicele egalează în minutul 55 și 40 de secunde, iau conducerea în minutul 57 și 5 secunde pentru ca apoi Brăila să egaleze în minutul 59 și 32 de secunde.

Un egal care putea fi o victorie dacă repriza a doua ar fi fost mai bună.