Dacia Unirea Brăila - Dunărea Călăraşi 1-1

De Mihai Vintilă 01 Noiembrie 2015, 12:47 Sport

Dacia Unirea Brăila a avut meciul în mână dar nu a reuşit să fructifice momentele favorabile. Frunză a reuşit din 25 de metri să lovească bara transversală înainte de pauză iar apoi a tras în portar pentru ca în repriza a doua să şuteze magnific dar portarul a respins şutul său din afara careului, în minutul 56. Pe lângă Frunză s-a remarcat însă negativ Olenic care a încasat două galbene, ultimul în minutul 88, pentru care a fost eliminat.

Primul gol l-a înscris Puşcaşu cu un şut care a proiectat mingea direct în vinclu. Asta s-a întâmplat în minutul 25 şi a dus l-a deschiderea scorului pentru brăileni. Stoica va egala pentru oaspeţi uşor, din câţiva metri, cu capul, după o centrare bună a colegului său Kanda.

Echipele au fost următoarele

Dacia: Mitrea - G. Niţă, Ghiocel, L. Ivan, Stănciulescu, Petean, Frunză (cpt.), Olenic, Necoară, Muscă, Puşcaşu
Rezerve: Leu - S. Nicoliţă, C. Roşu, Iosofache, M. Dima, G. Iordache, P. Ioan
Antrenor: Alin Pânzaru

Dunărea: C. Lungu - Tenea, M. Popescu, Bg. Panait (cpt.), Vădrariu, Kanda, Sg. Popescu, S. Matei, Alami, Al. Stoica, L. Buş
Rezerve: G. Popa - Preoteasa, Al. Valentin, Săveanu, Botea, Bumbac, V. Petre
Antrenor: Ioan Ganea

La brăileni au mai jucat Roşu care l-a înlocuit pe Petean, accidentat şi S. Nicoliţă care l-a înlocuit pe Necoară.
În această etapă a XI - a Rapid a câştigat în deplasarea de la Bacău cu 3-0, Clinceni la Pojorâta cu 4-3 iar Baloteşti şi Farul au fost învinse cu 1-0 de Buzău şi Berceni. Dacia Unirea e pe 7 cu 17 puncte la fel ca echipele din Călăraşi, Clinceni şi Constanţa.

Autor Mihai Vintilă 01 Noiembrie 2015, 12:47 Sport