Zilele Municipiului Brăila - programul complet al manifestarilor organizate de Primaria Braila

De Alexandrina Iordache 04 August 2014, 23:02 Cultura Brailei
In perioada 9 - 17 august 2014, la Braila, au loc manifestari în cadrul Zilelor municipiului Braila. Organizatorul evenimentului este Primaria Braila. Manifestarile se vor desfasura dupa urmatorul program comunicat de organizator:

Sâmbata 9 august 2014:

Portul militar Vărsătura
- ora 09.00 - 13.00 - Ziua Porţilor Deschise

Luni 11 august 2014:
Cercul Militar Brăila
- ora 14.00 - Expoziţie de icoane, carte religioasă şi fotografie dedicată comemorării a 300 de ani de la martiriul Sf. Brancoveni

13 - 17 august 2014:
Piaţa Traian
- Expoziţie de artă fotografică realizată de elevii Şcolii Populare de Arte “V. Lungu”
Parcul Monument
- Partide demonstrative de Şah - copiii de la CS Micul Prinţ

14 - 17 august 2014:
Strada Mihai Eminescu
- Târgul Naţional al Anticarilor şi Buchiniştilor

15 - 17 august 2014:
Gradina Publică
- “Expoziţie de fotografie” - Clubul Foto Instant Brăila

Miercuri 13 august 2014:
- ora 14.00 la Cercul Militar Brăila: Simpozion “Sfinţii Martiri Brâncoveni în conştiinţa naţională”
- ora 16.30 - Parada portului popular și a formațiilor participante la Festivalul de Folclor pentru Copii “Lină Chiralină” pe traseul Colegiul Edmond Nicolau - Bariera Călăraşilor - Calea Calarasilor - Esplanada Dunării

Parcul Monument

- ora 17.30 - Teatrul “Vasilache” - “Poveştiri de buzunar”
Faleza Dunării
- ora 17.00 – Festivalul National de Muzică Populară “Lină Chiralină”
Gradina Publică
- ora 19.00 - Teatrul  “Arlechino” Braşov prezinta “Raţuşca cea urâtă”
- ora 20.00 – Spectacol de muzică popular

Joi, 14 august 2014:
Lacu Sărat
- ora 18.30 - Teatrul de Copii şi Tineret “Vasilache” (Botoşani): “Poveştiri de buzunar”
Parcul Monument
- ora 16.00 - Cercul de Teatru de Păpuşi “Matrioski” Brăila prezinta spectacolul  “De-a scufiţa roşie”
- ora 17.00 - Teatrul de Păpusi “Cărăbuş” Brăila: “Cei trei purceluşi”
Piaţeta Lyra
- ora 10.00 – Premierea cuplurilor ce sărbătoresc 50 de ani de căsnicie  - spectacol de muzică populară susţinut de soliştii Casei de Cultură Brăila şi formaţii  de dansuri  participante la Festivalul  “Lină Chiralină”
Str. M. Eminescu (Intrarea B - TMF)
- ora 21.00 - TMF Nostalgic: Nocturnă Cătălina Buzoianu
Casa “Petre Stefanescu  Goangă”
- ora 08.00 - “Brăila ieri şi azi”, expoziţie foto cu Brăila veche şi actuală  (Club Foto Instant şi fotografii vechi din colecţia Direcţiei Judeţene a Arhivelor Statului Brăila)
Biblioteca Judeţeană “Panait  Istrati” (Piaţa Poligon)
- ora 20.00 - Concert Corul TRISON al Școlii Populare de Artă
- ora 20.30 - evocare Panait Istrati, invitaţi: Constantin Codrescu, Lucian Chişu, Zamfir Bălan, Cătălina Buzoianu
- ora 21.30 - Teatru de Umbre “Micul Prinţ” - Artevent
Gradina Publică
- ora 17.00 - Jocuri pentru copii cu “Dr. Luca” (lângă foişor), Clubul CUZA SPORT - demonstraţii, streetball
Muzică de Promenadă - Fanfara CAZASU, Brăila
- 0ra 18.15 – Teatrul de Animaţie “Bacovia” (Bacău) - “Fata babei şi fata moşneagului”
Faleza Dunării
- ora 17.00- Festivalul Naţional de Muzică Populară “Lină Chiralină”

Vineri 15 august 2014:
Lacu Sărat
- ora 18.00 - Teatrul de Animaţie “Bacovia” (Bacău) - “Fata babei şi fata moşneagului”
Parcul Monument
- ora 18.00 - Muzică de Promenadă - Muzica Militară  a Garnizoanei Brăila
- ora 19.00 - Teatrul de Copii “Ciufulici” (Ploieşti) - “Cântăreţii din Bremen”

Faleza Dunării - Ziua Marinei
- ora 09.00 - 09.45 Întâmpinarea şi primirea la bordul C.P. Dâmboviţa a invitaţilor
- ora 09.55 - 10.05 Ridicarea pavilionului, geacului şi a marelui pavoaz
- ora 10.05 - 10.10 Trecerea în revistă a navelor şi felicitarea echipajelor
- ora 10.15 - 10.30 Ceremonialul religios. Lansarea la apă a ancorei de flori
- ora 10.30 - 11.00 Parada navală militară. Exerciţii navale, Parada navelor civile
- ora 11.10 - 11.20 Sosirea zeului “Neptun”, discursul, botezul marinarilor, deschiderea concursurilor şi jocurilor marinăreşti; Concursuri de bărci
- ora 11.45 - 12.45 Jocuri marinăreşti pe apă: porcul la şcondru şi vânătoarea de raţe
- ora 12.45 - 13.00 Închiderea jocurilor şi concursurilor marinăreşti. Retragerea Zeului  “Neptun”
- ora 17.20 - Gala Festivalului Naţional de Muzică Populară “Lină Chiralină”
- ora 19.20 - Spectacol de Muzică Populară susţinut de soliştii Casei de Cultură a Municipiului Brăila
- ora 20.05 - Spectacol  susţinut de TUDOREL SĂCĂLUŞ
- ora 20.20 - Spectacol susţinut de NELU VLAD şi  AZUR
- ora 20.50 - Spectacol  susţinut de GORE BELANSCHI
- ora 21.05 - Spectacol de Muzică Populară susţinut de Ansamblul de Cântece şi Dansuri Populare “Florile Bărăganului” şi elevi ai Şcolii Populare de Arte “Vespasian Lungu”
- ora 21.20 - MARTA OPREA
- ora 21.30 - Spectacol susţinut de LAURA LAVRIC
Piaţa Poligon (în curtea grădinitei nr. 9)
- ora 17.00 - Jocuri pentru copii cu Şcoala Primară “Dr. Luca” şi actorii Teatrului de Păpuşi  “Cărăbuş” Brăila
- ora 18.00 - Spectacol muzical susţinut de Artevent
Intrarea B - TMF
- ora 21.00 - TMF Nostalgic - nocturnă Radu Afrim
Gradina Publică
- ora 18.00 -Teatrul “Căluţul de mare” Constanţa: “Povestea porcului”
- ora 21.00 - TMF Independent:  “Visul unei nopţi de Gală”

- ora 18.00 - Parada Maşinilor de Epocă (întâlnire în Parcarea Promenada Mall) pe traseul Parcare Promenada Mall - Bariera Călăraşilor -  Cal. Călăraşilor - Piaţa Traian - Calea Galaţi - B-dul Dorobanţilor  - Str. Republicii (Piaţa Mare) - Str. Griviţa - Calea  Călăraşilor - Parcarea Primăriei

Sâmbata 16 august 2014
Capela militară “Sfinţii Martiri Brâncoveni”
- ora 09.00 - 12.00  Sf. Liturghie  cu participarea Corului Armonia şi a Corului Bisericii Sf. Nicolae Brăila
- ora 12.00 - Muzică religioasă – Muzica militară a Garnizoanei Brăila
Parcul Lacu Dulce
- ora 15.30 - Concurs Naţional de carting “Aşii Volanului”
- ora 11.00 - Poveşti în tramvaiul de epocă (plecarea de la depoul Vidin) şi  lansarea cărţilor “Ardei iuţi” şi “Pisica cu papion” a scriitoarei brăilene Doina Popescu
Lacu Sărat
- ora 18.00 - Teatrul “Căluţul de mare” Constanţa – “Povestea porcului”
Parcul Zoo
- ora 11.30 -  Teatrul  “Aschiuţă” (Piteşti) - “Scufita Rosie”
- ora 18.00 - Teatrul de Copii “Ciufulici” (Ploieşti) - “Cântăreţii din Bremen”
Parcul Monument
- ora 12.30 –”Din lumea poveştilor ”- Liceul de Arte Brăila
- ora 18.00 - Teatru de Improvizaţie susţinut de Artevent: “Probleme universale”
- ora 18.45 - Teatrul pentru Copii şi Tineret “Aşchiuţă” (Piteşti): “Scufiţa Roşie”
Strada Mihai Eminescu (Intrarea B – TMF)
- ora 20.00 - Corul TRISON al Școlii Populare de Artă
- ora 21.00 - TMF Nostalgic: nocturnă Victor Ioan Frunză
Piaţa Poligon (în curtea grădinitei nr. 9)
- ora 10.00 - Să învăţăm să mânuim păpuşi
- ora 11.30 - Şcoala Populară de Arte ”Vespasian Lungu”:  ”Iezii, lupii, purceluşii şi  Scufiţa Karatista”, ”Frumoasa din pădurea adormită”
Casa “Petre Stefanescu Goangă”
- ora 20.30 - Concert muzică de cameră - Cvartet de coarde – Liceul de Arte, Cvartet de  suflatori ”TEMPO”, Asociaţia Culturală „VOCES CONCORDIAE”
Gradina Publică
- ora 11.30 -  Spectacol “Bagheta Magică” – Teatrul “Maria Filotti”
- ora 13.00 - Concert susuţinut de Asociatia Culturală POHAR
- ora 18.00 -  Spectacol de Teatru pentru Copii - Şcoala Populară de Arte “V Lungu” susţinut de elevii clasei de actorie - “Frumoasa din pădurea adormită“, regia şi scenografia prof. Cătălina Nedelea
- ora 20.30 - Nocturna JAZZ - Spectacole susţinute de Moonlight Shadow, Out Of Signal, Trupa Nightlosers - coordonator Lucian Sabados
Faleza Dunării
- ora 19.30 - Spectacol muzical–coregrafic: elevii Scolii Populare de Arte “V Lungu” şi soliştii Casei de Cultură Brăila
- ora 20.30 - Spectacol sustinut de KARYM, LOZIOARA ZAMFIR, ANA MARIA VOICU, LAURA STOIAN
- ora 21.15 - Spectacol sustinut de TRUPA BOSQUITO

Duminica 17 august 2014:
- ora 12.00 - Ziua Porţilor deschise la Şcoala Populară de Arte “Vespasian Lungu”
- ora 18.00  - Poveşti în tramvaiul de epocă (plecarea de la depoul Vidin) şi lansarea cărţilor “Ardei iuţi” şi “Pisica cu papion” a scriitoarei brăilene Doina Popescu
Parcul Lacu Dulce
- ora 09.00 - Concurs Naţional de Carting “Aşii Volanului”
Casa “Petre Stefanescu  Goangă”
- ora 10.00 - Concurs “Brailiant” realizat de Cercetaşii României - Filiala Brăila
Grădina Publică
- ora 12.00 – Concert de promenadă - Fanfara ”Dunărea Albastră”
- ora 18.00 - Muzică de promenadă interpretata de Orchestra de suflători ”Iosif Ivanovici”, Asociaţia  ”Voces Concordiae”
Faleza Dunării
- ora 19.00 - Spectacol de muzică  susţinut de elevii Şcolii Populare de Arte “Vespasian Lungu” şi soliştii Casei de Cultură
- 0ra 20.15 - spectacol Formaţia ANTIC
- ora 20.00 - Spectacol susţinut de KARYM,  LOZIOARA ZAMFIR, ANA MARIA VOICU, LAURA STOIAN
- ora 20.45 - Spectacol susţinut de SONNY FLAME
- ora 21.30 -  Spectacol susţinut de ANTONIA
- ora 22.15 - JOCURI DE ARTIFICII

 

Autor Alexandrina Iordache 04 August 2014, 23:02 Cultura Brailei
Scrie un comentariu

Comentarii

Nu exista inca comentarii!

Nu exista inca comentarii, dar poti fi primul care comenteaza acest articol.

Scrie un comentariu
Vezi toate comentariile

Scrie un comentariu

Adresa ta de e-mail nu va fi facuta publica.
Campurile marcate cu * sunt obligatorii

 

Publicitate