Festivalul “Zile şi Nopţi de Teatru la Brăila”, ediţia 2010 - programul manifestarilor -

De Redactia 15 Noiembrie 2010, 21:49 Cultura Brailei
Duminică 21 noiembrie

Sala Mare ora 18.00
Deshiderea Oficială a Festivalului
Ora 19.00
Teatrul “Maria Filotti” Brăila
Peer Gynt după Henrik Ibsen
Regia: Vlad Cristache
Distribuţia: Marius Stănescu, Liliana Ghiţă, Alexandra Sălceanu, Bujor Macrin, Adrian Nicolae, Emilia Mocanu, Zane Jarcu, Marcel Turcoianu, Costică Burlacu, Dan Moldoveanu, Flori Popa, Silvia Tariq, Wanessa Radu, Adrian Iacov, Ilona Marin
Clubul Festivalului ora 21.00
Proiecţii video


Luni 22 noiembrie

Sala Mare ora 19.00
Teatrul Valah Giurgiu
"D’ale carnavalului" de I.L. Caragiale
Regia: Dan Tudor
Distribuţia: Adriana Trandafir, Magda Catone, Mihai Ciucă, Andrei Duban, Ovidiu Cuncea, Edy Adam, Nicolae Botezatu, Livius Rus, Toma Vasile.
Sala Studio ora 17.00
UNATC Bucureşti
Ţara lui Gufi după Matei Vişniec
Regia: Decebal Marin
Clubul Festivalului ora 21.00
Concert Emeric Imre

Marţi 23 noiembrie

Sala Mare ora 19.00
Teatrul „Andrei Mureşanu” Sf. Gheorghe
“Casanova”
Regia și scenografia: M.C. Ranin
Distribuția: Sergiu Aliuș, Mirela Bucur, Mona Codreanu, Ioana Alexandrina Costea, Nae Croitoru, Ion Fiscuteanu Jr, Duţa Guruianu, Fatma Mohamed

Sala Studio ora 17.00
Teatrul Valah Giurgiu
"Feeling" de Dan Moţoc
Regia: Dan Tudor
Distribuţia: Marius Bodochi, Giulia Ionescu, Cosmin Creţu.
Sala de conferinţe ora 16.00
Concert de pian
Clubul Festivalului ora 21.00
Proiecţii video

Miercuri 24 noiembrie

Sala Mare ora 20.00
Teatrul „Tineretului” Piatra Neamţ
Herr Paul de Tankred Dorst
Regia: Radu Afrim
În distribuţie: Cezar Antal, Lucreţia Mandric, Matei Rotaru, Horia Suru, Isabela Neamţu, Nora Covali, Andrea Gavriliu
Scenografia: Iuliana Vâlsan
Coregrafia: Andrea Gavriliu
Sala Studio ora 17.00
Teatrul de Păpuşi „Prichindel” Alba Iulia
„Universul din lanterna magică”
Regia: Radu Dinulescu
Distribuţie: Amalia Pop,Teodora Popa, Elena Scorţeanu
 Sala de Conferinţe ora 15.00
Concert de canto vocal
Clubul Festivalului ora 21.00
Recital Tic Petroşel & Marlene Hristea

Joi 25 noiembrie

Sala Mare ora 19.00
Teatrul „Fani Tardini” Galati
„Afacerea Protar” (Ultima oră) de Mihail Sebastian
Regia: George Motoi
Distributia: Vlad Vasiliu, Cristian Gheorghe,  Aureliu Bâtcă,  Lucian Pînzaru,  Cristina Uja,CiprianBraşoveanu, Grig Dristaru, Dan Căpăţână, Lică Dănilă , Oana Preda Gheorghe , Adina Taschina, Corina Căpăţână , Mariana Caragata , Valentin Dumitru , Mihai Luchiancenco
Sala Studio ora 17.00
Teatrul „Tineretului” Piatra Neamţ „OO!”
Regia: Alexandru Dabija
Distribuţie: Tudor Tăbăcaru, Dragoş Ionescu, Ionuţ Cucoară, Daniel Beşleagă, Cezar Antal, Andreea Gavriliu, Loredana Grigoriu, Cătălina Ieşanu, Ecaterina Hâţu, Nora Covali
Clubul Understage ora 21.00
"Visul unei nopţi de gală"
Un spectacol cu Alin Florea, regia Radu Nichifor, pe muzica şi textul lui Cornel Cristei

Sala de Conferinţe ora 15.00
Concert de vioară
Clubul Festivalului ora 21.00
Proiecţii video

Vineri 26 noiembrie

Sala Mare ora 19.00
Teatrul Municipal Baia Mare
„Minunata lume nebună”
Regia: Răzvan Mureşan
Songuri: Ada Milea
Distribuţie: Gabi del Pupo, Inna Andriucă, Ionuţ Mateescu, Gabriel Chirilă, Ciprian Vultur, Valeriu Doran
Sala Studio ora 17.00
Teatrul Shumen din Bulgaria (spectacol supratitrat în limba română)
„Tears and spaghetti” de Eduardo de Filippo
Distribuţia:Siya Dragoeva, Dimitar Dimitrov, Stefan Sotirov s.a.
Sala de Conferinţe ora 15.00
Concert de pian
Clubul Festivalului ora 21.00
Seară bulgărească
Recital Raul Cârstea, Nicolae Constantin

Sâmbată 27 noiembrie

Sala Mare ora 19.00
Teatrul „Toma Caragiu” din Ploieşti
„Take Ianke si Cadâr” de Victor Ioan Popa
Regia: Lucian Sabados
Distribuţia: Niculae Urs, Mirel Maneru, ă, Ilie Galea, Constantin Cojocaru, Marian Despina, Florentina Năstase, Ionuţ Vişan, Lucia Stefănescu Niculescu
Sala Studio ora 17.00
Teatrul Muzical „Nae Leonard” Galaţi
„Firfirică”, comedie muzicală de V.Vasilache şi N.Mantu
Clubul Festivalului ora 21.00

Duminică 28 noiembrie
Sala Mare ora 20.00
Sufletul. Puncte de veghere
după "Eine Heikle Sache, die Seele" de Dimitre Dinev
Regia: Radu Afrim
Distribuţia: Liliana Ghiţă, Alin Florea, Liviu Pintileasa, Emilian Oprea, Mihaela Trofimov, Dan Moldoveanu, Monica Zugravu Ivaşcu, Claudiu Urse, Adrian Ştefan, George Crinta, Ionel Spălatu
Sala Studio ora 18.00 PREMIERĂ
Teatrul “Maria Filotti” din Brăila
“Lecţia” de Eugene Ionesco
Regia: Ciprian Nicolăiasa
Distribuţie: Ciprian Nicolăiasa, Flori Popa, Silvia Tariq

Clubul Festivalului ora 21.00


 

Autor Redactia 15 Noiembrie 2010, 21:49 Cultura Brailei
Scrie un comentariu

Comentarii

Nu exista inca comentarii!

Nu exista inca comentarii, dar poti fi primul care comenteaza acest articol.

Scrie un comentariu
Vezi toate comentariile

Scrie un comentariu

Adresa ta de e-mail nu va fi facuta publica.
Campurile marcate cu * sunt obligatorii

 

Publicitate