Diploma de excelenta pentru Asociatia Louis Pasteur - Clubul Voltin

De A.Frangu 25 Februarie 2014, 13:17 Cultura Brailei
Luni, 24 februarie 2014, la Teatrul ”Maria Filotti” din Braila a avut loc Gala premiilor culturale brailene pentru anul 2013 - Editia a III-a. Gala a fost organizata de Directia pentru Cultura a Judetului Braila - Ministerului Culturii impreuna cu Primaria Municipiului Braila si Teatrul “Maria Filotti”.

Asociatia Louis Pasteur - Clubul Voltin a fost recompensata cu Diploma de Excelenta la categoria Societatea Civila. Activitatea pentru care a fost acordat premiul este prezentata, in detaliu, in comunicatul Voltin:
 
Imbinand pasiunea pentru fotografie cu spiritual voluntariatului, Asociatia Louis Pasteur-Clubul Voltin a dovedit ca aceste merite pot fi recunoscute intr-un mod neasteptat dar benefic pentru cultura si civilizatia comunitatii noastre: asociatia noastra a fost recompensata cu Diploma de Excelenta la categoria Societatea Civila in cadrul Galei Premiilor Culturale Brailene pentru anul 2013, desfasurata ieri 24.02.2014 si organizata de Directia pentru Cultura a Judetului Braila - Ministerului Culturii impreuna cu Primaria Municipiului Braila si Teatrul “Maria Filotti”.

“In organizarea Clubului VOLTIN al ANMRF Louis Pasteur Braila si sub inaltul patronaj al Asociatiei Artistilor Fotografi din Romania, in urbea danubiana s-a desfasurat, la inceputul anului 2013, primul Salon International de Arta Fotografica, intitulat “Best of CF”.

S-au inscris in concurs 75 de autori din 9 tari cu un numar de 570 de lucrari, la cele doua sectiuni: Open Monocrom si Open Color. Au fost acordate un numar de 54 de premii (medalii si mentiuni) precum si titlul de “Best Author” si un Premiu special oferit de Clubul VOLTIN.
Expozitia salonului a fost vernisata in holul Bibliotecii Judetene “Panait Istrati” in data de 9 februarie 2013 si a cuprins cele mai bune 80 de lucrari prezentate in concurs.

Cu ocazia vernisajului s-a organizat si Festivitatea de premiere, cand au fost inmanate medaliile si mentiunile autorilor castigatori prezenti la vernisaj. Am editat un catalog printat de 52 de pagini care a cuprins toate lucrarile premiate la salon precum si datele specifice ale acestuia.

Ca urmare a reusitei primei editii a salonului, FIAP, PSA, UPI si AAFR au decis sa acorde patronajele lor editiei a doua a acestui salon. Al doilea Salon de Arta fotografica este in plina desfasurare, este organizat in parteneriat cu ‘Rotary” Braila iar vernisajul expozitiei salonului de arta fotografica va avea loc pe 29 martie 2014”: dl. Tarquinius Vadeanu, Artist al AAFR, initiatorul si managerul acestor evenimente culturale.

Clubul Voltin a fost premiat si pentru seria de 9 proiecte europene castigate si derulate in Judetul Braila din 2009, finanatate de Comisia Europeana prin Programul “Tineret in Actiune”, prin care un numar de 40 tineri din alte tari au venit prin Serviciul European de Voluntariat si au activat in Braila alaturi de tinerii voluntari braileni. Pentru anul 2014, sapte tineri voluntari SEV din Italia, Spania, Ucraina si Turcia, sporesc numarul locuitorilor Brailei si voluntariaza in proiectul “European Mobility makes Volunteering really count” pentru a face mai puternica miscarea de voluntariat din comunitatea noastra.

“Am realizat toate acestea cu daruire, pasiune, multa munca si sacrificii. Premiul este de fapt castigat de voluntarii Brailei, locali sau veniti din alte tari prin Serviciul European de Voluntariat, care pastreaza viu spiritul voluntariatului in Braila”- dna Adriana Vadeanu, presedinte ANMRF Louis Pasteur – Club Voltin Braila.


 

Autor A.Frangu 25 Februarie 2014, 13:17 Cultura Brailei
Scrie un comentariu

Comentarii

Nu exista inca comentarii!

Nu exista inca comentarii, dar poti fi primul care comenteaza acest articol.

Scrie un comentariu
Vezi toate comentariile

Scrie un comentariu

Adresa ta de e-mail nu va fi facuta publica.
Campurile marcate cu * sunt obligatorii

 

Publicitate