ZILELE MUNICIPIULUI BRĂILA. Program 2019

De Redactia 11 August 2019, 11:16 Administrative

PROGRAM - ZILELE MUNICIPIULUI BRĂILA

8-10 august 2019
Faleza Dunării
Ora 18.00 - Festival Internațional de Folclor ”Lină Chiralină”

8 – 15 august 2019
Faleza Dunării – Târgul Meșterilor Populari

10-15 august 2019
Strada Mihai Eminescu - Târgul Naţional al Anticarilor şi Buchiniştilor

JOI, 8 AUGUST
Brăila Mall
Ora 18.30 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
Ansamblul Folcoric ”Mugurelul” Sighetu Marmației-Maramureș
Ansamblul Folcloric ” Dârjovul”
Valea Mare-Olt
Carrefour Braila
Ora 19.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
Ansamblul Folcloric”Hora Timișului” - Timișoara
Parcul Monument
Ora 19.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
Fanfara” Ciocârlia ” Anenii Noi, R.Moldova
Ansamblul Folcloric de Datini și Obiceiuri ”Cununa Someșană” Sângiorz Băi-Bistrița Năsăud; Ansamblul Folcoric ”Barcăul” Șimleul Silvaniei-Sălaj; Folk Dance Ensemle “Dyvogray” Kolomyia –Ukraine
Vojvoda Katic, Mladenovac-Serbia
Dúbravienka Prešov- Slovakia
Faleza Dunării
Ora 19.00 - Festival Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
Ansamblul Folcloric”Mugurașul Junior” Brăila
Solist Vocal-Lazăr Cătălina - Palatul Copiilor Brăila; Ansamblul Folcloric”Bordeiașul”Bordei Verde-Brăila; Ansamblul Folcloric”Flori De Bărăgan”Ianca-Brăila; Solist Vocal-Emilia Poârlan-Palatul Copiilor Brăila; Ansabmlul Folcloric ”Grâușorul” Unirea-Brăila, Solist Vocal-Crețu Florin- Liceul De Arte ”H.Darclee” -Brăila; Ansamblul Folcloric ”Cătălina”-Iași; Ansamblul Folcloric de Datini și Obiceiuri ”Cununa Someșană ”Sângiorz Băi-Bistrița Năsăud; Ansamblul Folcloric ”Hora Timișului”-Timișoara; Ansamblul Folcloric ”Mlădițe Românești”Intorsura Buzăului-Covasna; Solist Vocal-Dragomir Cristina-Palatul Copiilor Brăila; Ansamblul Folcoric ”Mugurelul” -Sighetu Marmației-Maramureș; Ansamblul Folclori,,Vulturașul”-Mircea Vodă-Brăila; Ansamblul Folcloric”Dârjovul”Valea Mare-Olt; Ansamblul Folcoric ”Barcăul” Șimleul Silvaniei-Sălaj; Ansamblul Folcloric”Mugurașul”Brăila; Formație de Cântece și Dansuri “Rapsodia Prahovei” Ploiești-Prahova

VINERI, 9 AUGUST
Ora 18.00 – Parada Portului Popular pe traseul: Liceul ”Edmond Nicolau” – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Independenței – Faleza Dunării
Brăila Mall
Ora 17.00 - Expoziție de navomodele și obiecte marinărești; Prezentare ofertă educațională; Concert susținut de muzica militară a Garnizoanei Brăila; Prezentare de filme din activitatea Forțelor Navale; Fotografii cu specific marinăresc
Ora 20.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”: Ansamblul Folcloric de Datini și Obiceiuri”Cununa Someșană ”Sângiorz Băi-Bistrița Năsăud; Formația de Cântece și Dansuri ”Rapsodia Prahovei” Ploiești-Prahova
Grădina Publică
Ora 19.00 - Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”: Ansamblului Folcloric de Cântece și Dansuri ”Ghiocelul” Călărași; Ansamblul Folcloric ”Cătălina”-Iași; Ansamblul Folcloric”Hora Timișului”-Timișoara; Ansamblul Folcoric”Mugurelul”Sighetu Marmației-Maramureș; Ansamblul Folcloric ”Dârjovul” Valea Mare-Olt; Fanfara” Ciocârlia ” Anenii Noi, Republica Moldova
Faleza Dunării
Ora 19.00 - Festival Concurs De Folclor ”Lină Chiralină”: Ansamblul de Cantece și Dansuri “Dunarenii”-Chiscani-Brăila; Ansamblul Folcloric ”Santiago Del Estero” - Argentina; Ansamblul Folcloric ”Aisi”- Giorgia; Ansamblului Folcloric de Cântece Și Dansuri ”Ghiocelul” Călărași; Ansamblului Folcloric”Plai de Dor” Niculițel-Tulcea; Folk Dance Ensemle “Dyvogray” Kolomyia –Ukraine; Vojvoda Katic,Mladenovac-Serbia
Solist Vocal - Nuțu Diana- Liceul De Arte ”H.Darclee” -Brăila; Vojvoda Katic, Mladenovac-Serbia, Solist Vocal- Macoveiu Alexandra Georgiana- Liceul De Arte ”H.Darclee” -Brăila; Vojvoda Katic, Mladenovac-Serbia, Solist Vocal-Leca Laura-Palatul Copiilor Brăila; Dúbravienka Prešov- Slovakia; Solist Vocal-Mircea Ana-Maria-Palatul Copiilor Brăila; Ansamblul de Cantece și Dansuri “Dunarenii”-Chiscani-Brăila; Ansablul Folcloric”Romanița”Romanu-Brăila; Ansablul Folcloric ”Garofița” Lanurile-Brăila
Formatia ,,Fuiorul”-Ialomita; Ansamblului Folcloric de Cântece și Dansuri ”Bucură-te București” București; Ansamblul Folcloric Pandora; Formație de Dansuri ”Balada” Buzău

SÂMBĂTĂ, 10 AUGUST
Brăila Mall - Parada Mașinilor de Epocă
Ora 18.30 – Brăila Mall – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor - Piața Traian – Calea Galați - Bulevardul Dorobanților – Bariera Călărași- Calea Călărașilor - Parcarea Primăriei
Parc ”Caporal Mușat”
Ora 18.00 - Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină: Ansamblul Folcloric de Cântece și Dansuri ”Ghiocelul” Călărași
Parcul Monument
Ora 19.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”: Fanfara” Ciocârlia ” Anenii Noi, R.Moldova; Ansamblul Folcloric ”Cătălina” -Iași; Ansamblul Folcloric”Mlădițe Românești” Intorsura Buzăului-Covasna; Formația de Cântece Și Dansuri ”Rapsodia Prahovei” Ploiești-Prahova; Ansamblul Folcloric de Datini Și Obiceiuri ”Cununa Someșană” Sângiorz Băi
Ora 19.40 - Spectacol de muzică populară susținut de Ansamblul ”Grâușorul Osmănean”
Grădina Publică
Ora 19.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”: Ansamblul Folcloric”Hora Timișului”-Timișoara; Ansamblul Folcoric “Mugurelul” Sighetu Marmației-Maramureș
Ora 20.30 – Parada Modei, creator Florentina GIOL și momente muzicale- Chroma Project
Faleza Dunării
Ora 10.00 – Faleza Dunării-Moara Violatos – ”Ziua Porților Deschise”: Prezentarea navelor, armamentului și tehnicii din dotare; Vizitarea navelor militare; Prezentare de filme din activitatea Forțelor Navale.
Ora 20.00 - Festivalul de folclor ”Lină Chiralină” – Festivitate de premiere-Gala Laureaților

DUMINICĂ, 11 AUGUST
Brăila Mall
Ora 18.30 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”: Ansamblul Folcloric de Cântece și Dansuri ”Ghiocelul” Călărași
Parcul Monument (rondou)
Ora 16.00 – Concurs Național de Karting, coordonator prof. George Prisecaru
Ora 19.00 – Spectacol de teatru pentru copii ”Amintiri din copilărie” – Teatrul ”Alexandru Davila” Pitești
Ora 20.00 – Spectacol folcloric cu artiști ai Casei de Cultură a Municipiului Brăila, soliste, Alexandra Georgiana Macoveiu, Maria Ciocan
Strada Mihai Eminescu
Ora 19.00 - Spectacol de muzica populară oferit de elevii Palatului Copiilor Brăila
Grădina Publică
Ora 10.00 – Festivitate de Premiere “50 de ani de Căsnicie”, Program artistic susținut de Macoveiu Georgiana
Ora 10.30 – Ateliere de creație și pictură – Teatrul de Păpuși Brăila
Ora 18.00 – Concert de Promenadă susținut de Asociația Culturală Voces Concordiae
Ora 20.30 - Maraton de Jazz și Blues cu trupele Chroma Project, Alex CALANCEA Band – Republica Moldova și TRENUL DE NOAPTE
Piața Independenței
Ora 10.00 – Expoziția mașinilor de epocă
Ora 18.00 – Parada Costumelor și a personajelor din desene animate și povești, pe traseul: Piața Independenței –Calea Călărașilor– Bariera Călărașilor – Parc Monument (rondou)
Ora 19.00 – Șah distractiv pentru toți copiii - Clubul ”Fair Play” Brăila
Parc ”Calea Galați”
Ora 19.30 – Spectacol de Muzică Populară susținut de artiști ai Casei de Cultură a Municipiului Brăila
Faleza Dunării
Ora 19.30 – Spectacol oferit de Grupul Art-Canto Morena-Moreni-Dâmbovița; Mircea Ana Maria-Palatul Copiilor Brăila
Ora 20.15 – Spectacol susținut și Ansamblul Parnassos al Comunității Elene Brăila
Ora 21.00 – Spectacol de muzică ușoară susținut de elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”, dansuri cu Lil Motion Dance School
Ora 22.00 – INVITAT SPECIAL – ALEXANDRA STAN

LUNI, 12 AUGUST
Brăila Mall
Ora 18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Degețica” – Teatrul ”Anton Pann”, Rm. Vâlcea
Parcul Monument (rondou)
Ora 10.30 – Ateliere de Creație ”Îmi construiesc păpușa” – Teatrul de Păpuși Brăila
Ora 11.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Din poveștile copilăriei” – Liceul de Arte ”H. Darclee” Brăila
Ora 12.15 - Concurs de Șah ”Brăila – Orașul cu Salcâmi”, șah rapid, ediția 2019
Ora 18.30 - Spectacol de teatru pentru copii ”Capra cu trei iezi” – Teatrul de Păpuși ”Gulliver”, Galați
Ora 21.00 – Caravana Filmului Românesc – OCTAV, Regia și Scenariul: Serge Ioan Celibidachi, Cu : Marcel IUREȘ, Victor REBENCIUC
Grădina Publică
Ora 10.30 – Atelierul de Teatru ”Peripețiile lui Habarnam” și ”Făt Frumos din calculator” - Teatrul de Păpuși Brăila
Ora 11.30 – Spectacol pentru Copii ”Amintiri din copilărie” – Teatrul ”Alexandru Davila”, Pitești
Ora 18.30 - Spectacol pentru Copii ”Ursul Păcălit de vulpe” - Teatrul de Păpuși Brăila
Ora 20.00 – Spectacol oferit de elevii Palatului Copiilor Brăila-Prof. Epure Marius
Faleza Dunării
Ora 19.30 – Seară de folk – TRUPA ANTIC, FLORIN CHIRIAC BAND și IBAND

MARȚI, 13 AUGUST
Brăila Mall
Ora 18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Aladdin” – Asociația CREAS București
Carrefour Brăila
Ora 18.00 – Spectacol de teatru ”Vânzătorii de povești” – Teatrul de Păpuși Brăila
Parc ”Caporal Mușat”
Ora 18.30 – Concurs de Șah ”Brăila – Orașul cu Salcâmi”, șah rapid, ediția 2019
Parcul Monument
Ora 10.30 – Ateliere de improvizație și mișcare pe ritmuri muzicale – Teatrul de Păpuși
Ora 11.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Elefantul Fălănțel” – Trupa de Teatru Independent ”Bursucel” Brăila
Parcul Monument (Rondou)
Ora 18.30 - Spectacol de teatru pentru copii ”Cătălin cel drept” – Teatrul Republican Muzical Dramatic ”B. P. Hașdeu”, Cahul – Republica Moldova
Ora 21.00 - Caravana Filmului Românesc – ȘI CAII SUNT VERZI PE PEREȚI, Scenariul și Regia: Dan Chișu, Cu: Adrian TITIENI, Ionuț VIȘAN, Anca Florescu, Cătălin Bordea
Strada Mihai Eminescu
Ora 19.00 – Spectacol de cântece și dansuri oferit de elevii Palatului Copiilor Brăila-filiala Ianca, prof. Ciupercă Costel
Grădina Publică
Ora 10.30 - Ateliere de Creație ”Să învățăm să mânuim păpuși” – Teatrul de Păpuși Brăila
Ora 18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Degețica” – Teatrul ”Anton Pann”, Rm. Vâlcea
Ora 20.00 – Spectacol oferit de Grupul ”Steluțe Dunărene”
Faleza Dunării
Ora 18.50 – Spectacol de muzică ușoară și populară susținut de elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”
Ora 19.40 – Spectacol oferit de Grupul ”Steluțe Dunărene”
Ora 20.20 – Spectacol oferit de Ansamblurile ”Pandora Junior” și ”Pandora” ale Asociației Culturale Filo- Elene ”Eleftheria” Brăila
Ora 21.15 – Spectacol Oferit de Ansamblul ”Iuventa” Cahul - Republica Moldova și Ansamblul ”Nilufer” – Turcia
Ora 22.00 - INVITAT SPECIAL - CORINA

MIERCURI, 14 AUGUST
Brăila Mall
Ora 18.30 - Spectacol de teatru pentru copii ”Hârzobul” – Teatrul Municipal de Păpuși ”Guguță”, Chișinău – Republica Moldova
Parc ”Caporal Mușat”
Ora 18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ” Aladdin ”Asociația C.R.E.A.S.-București
Ora 19.30 – Concert de Promenadă susținut de Asociația Culturală ”Voces Concordiae”
Parcul Monument (rondou)
Ora 11.00 –”Fata babei și fata moșneagului”- Grădinița nr. 39 ”Căsuța fermecată”
Ora 11.30 – ”Mare adunare”- Grădinița nr. 49 ”Romanița”
Ora 18.00 - Spectacol de teatru pentru copii ”Soacra cu trei nurori” – Teatrul pentru copii ”Vasilache”, Botoșani
Ora 19.15 - Spectacol de teatru pentru copii ” Aventuri cu… dl. Goe” - Ateneul din Iași
Ora 20.20 - Spectacol Oferit de Ansamblul de dansuri din Nilufer – Turcia
Ora 21.10 – Caravana Filmului Românesc – BRIGADA DIVERSE ÎN ALERTĂ, Regia și Scenariul: Mircea Drăgan, Cu: Toma CARAGIU, Dem RĂDULESCU, Puiu CĂLINESCU, Jean CONSTANTIN, Sebastian PAPAIANI
Strada Mihai Eminescu
Ora 19.00 – Spectacol de cântece și dansuri oferit de Ansamblul din Cahul – Republica Moldova
Grădina Publică
Ora 11.30 – Spectacol de Teatru pentru copii ”Din poveștile Copilăriei” – Liceul de Arte ”H. Darclee” Brăila
Ora 18.30 - Spectacol de teatru pentru copii ”Cătălin cel drept” – Teatrul Republican Muzical Dramatic ”B. P. Hașdeu”, Cahul – Republica Moldova
Ora 19.15 – Spectacol de muzică și dansuri susținut de Grupul ”Ludoseltci” Shumen - Bulgaria
Ora 19.50 – Filarmonica ”Lyra” -Concert "French & British Swing-Jazz susținut de soprana Diana Tudor.
Ora 20.40 - Parada Modei, creator Livia BĂLAN și momente muzicale cu Valentina ENEA
Piața Independenței
Ora 18.00 – Concurs de Șah ”Brăila – Orașul cu Salcâmi”, șah rapid, ediția 2019 și Festivitate de premiere Concurs de Șah ”Brăila – Orașul cu Salcâmi”, ediția 2019
Faleza Dunării
Ora 19.20 – Spectacol de muzică ușoară Răducanu Gabriel
Ora 19.30 – Spectacol de muzică ușoară și dansuri susținut de elevii Liceului de Arte ” H. Darclee” Brăila și Lil Motion Dance School
Ora 20.30 – Spectacol oferit de Ansamblul Olympos al Comunității Elene din Galați
Ora 20.55 – Spectacol susținut de MAGDALENA DUȚU
Ora 21.10 – JAMPA ORCHESTRA
Ora 22.00 - INVITAT SPECIAL - ANTONIA

JOI, 15 AUGUST
Parcul Monument (rondou)
Ora 10.30 – Ateliere de creație și pictură – Teatrul de Păpuși Brăila
Ora 11.30 - Spectacol de teatru pentru copii ”Hârzobul” – Teatrul Municipal de Păpuși ”Guguță”, Chișinău – Republica Moldova
Ora 12.30 – Concert de Promenadă susținut de Muzica Militară a Garnizoarei Brăila, Dirijor Lt. Ionuț Raul BADALE
Grădina Publică
Ora 11.30 - Spectacol de Teatru pentru Copii ”Soacra cu trei nurori” – Teatrul pentru Copii și Tineret ”Vasilache”, Botoșani
Faleza Dunării
Ora 9.55- Ziua Marinei Române
Ceremonialul religios; Lansarea la apă a ancorei de flori; Parada navelor militare; Exerciţii tactice militare; Parada navelor civile; Concurs de ambarcațiuni; Sosirea zeului NEPTUN — discursul și botezul marinarilor; Concursuri şi jocuri marinăreşti; Închiderea jocurilor şi concursurilor marinăreşti; Retragerea zeului NEPTUN
Ora 19.00 – Spectacol oferit de Ansamblul ALTONA – Cerna, Județul Tulcea
Ora 19.45 - Spectacol oferit de Grupul ”Steluțe Dunărene”, Școala Populară de Arte ”Vespasian Lungu”
Ora 20.30 – Prezentare echipa Handbal Club Dunarea Braila
Ora 20.40 - ​Spectacol oferit de Liceul de Arte ”H. Darclee” Brăila, Palatul Copiilor Brăila, Lil Motion Dance School și D-Strict
Ora 21.00 – INVITAT SPECIAL - RALUKA
Ora 22.00 – INVITAT SPECIAL - INNA
Ora 22.45 – ARTIFICII, JOC DE LASERE

 

 

Autor Redactia 11 August 2019, 11:16 Administrative
Scrie un comentariu

Comentarii

Nu exista inca comentarii!

Nu exista inca comentarii, dar poti fi primul care comenteaza acest articol.

Scrie un comentariu
Vezi toate comentariile

Scrie un comentariu

Adresa ta de e-mail nu va fi facuta publica.
Campurile marcate cu * sunt obligatorii